Běžné chyby při používání e-cigaret
01.11.2022

Běžné chyby při používání e-cigaret

Na co si dávat pozor a jakým chybám se během vapování vyvarovat?

Chybovat je lidské a nikdo učený z nebe nespadl, to je jasné. Chyby děláme i během vapování a ani si to nemusíme uvědomovat. Elektronické cigarety jsou jiné než ty běžné tabákové a je jim tak potřeba trochu přizpůsobit také naše návyky a způsob, jakým je používáme.

Právě tyto běžné chyby mohou ovlivňovat to, jak naše e-cigareta funguje a jaký požitek máme ze samotného vapování.

1) Špatné potahování

Alfa a omega vapování. Špatný potah může způsobit řadu problémů, proto je dobré pořídit si takovou e-cigaretu, ze které budeme správně potahovat.

Způsoby potahu máme dva – pusa-plíce (MTL) a přímo do plic (DL / DTL). Obecně platí, že žhavící hlavy s vyšším odporem spirálky a nižším výkonem jsou určeny pro potahování pusa-plíce. Například hlava s odporem 1Ω s výkonem cca 12W je určena pro MTL potahování. Naopak s hlavou s odporem 0,3Ω a doporučeným výkonem 40W budeme potahovat přímo do plic.

Zatímco potah pusa-plíce je stejný jako u klasických cigaret, potahování přímo do plic je stejné jako při kouření vodní dýmky.

Pokud bychom potahovali pusa-plíce z e-cigarety, která je určena pro přímé potahy, vznikalo by příliš velké množství páry, které bychom nedokázali vdechnout. Pára zkondenzuje zpět na kapalinu a přesytí žhavící hlavu. Vata v hlavně nezvládne nasát přebytečný e-liquid a e-cigareta nám začne protékat, bublat a případně i prskat náplň do úst.

Vybírejte e-cigarety a žhavící hlavy vhodné pro způsob, jakým potahujete.

2) Nevhodný e-liquid

Náplň do e-cigarety tvoří dvě hlavní složky – propylenglykol (PG) a rostlinný glycerol (VG). E-liquidy jsou připravovány s těmito složky v různých poměrech. Obvykle jsou k dostání náplně v poměru 50PG/50VG nebo 30PG/70VG.

Čím více má e-liquid VG, tím je hustější a hodí se pro potahování do plic a pro výkonné e-cigarety, které mají u žhavících hlav větší otvory pro zásobování e-liquidem. Naopak vyvážený poměr PG a VG nebo větší podíl PG je v náplních, které se používají v menších e-cigaretách pro potahování pusa-plíce.

Hustá náplň v menší e-cigaretě bude špatně zásobovat vatu a spirálku a dojde k přepálení. Naopak řídký e-liquid ve výkonné e-cigaretě může způsobit protékání, prskání a v některých případech také přepálení vaty.

Zvolte e-liquid v ideálním poměru PG/VG pro Vaši e-cigaretu pro bezproblémové vapování.

3) Špatné nastavení e-cigarety

Uživatelé jednorázových nebo jednoduchých e-cigaret nic řešit nemusí, pokud však Vaše e-cigareta umožňuje nastavení výkonu, je potřeba ji před použití řádně nastavit.

Jak ji nastavit najdete v návodu, jaké hodnoty nastavit pak zase na použité žhavící hlavě. Tam je vždy uveden rozsah, ve kterém je možné hlavu bezpečně používat. Nastavíme-li příliš vysoký výkon, bude se přepalovat vata, nastavíme-li příliš nízký výkon, nebude se dostatečně odpařovat náplň a e-cigareta se přesytí náplní, začne bublat, prskat nebo i protékat.

Před použitím e-cigarety vždy nastavte doporučený výkon uvedený na žhavící hlavě.

4) Instalace nové žhavící hlavy

Konečně měníme opotřebovanou žhavící hlavu za novou, těšíme se na ten první čistý potah plný výrazné chuti a místo toho ucítíme hnusnou napálenou chuť vaty. Co se stalo?

Pokud instalujeme novou žhavící hlavu nebo pod, je ideální, v případě žhavící hlavy, nejdříve zakapat e-liquidem otvory, skrze které je vidět vata. Poté hlavu nainstalujeme do podu / tanku, naplníme, počkáme alespoň pět minut a až pak si potáhneme. Pouze tak necháme vatě dostatek času, aby řádně nasála náplň a náš potah bude plný skvělé chuti namísto spálené vaty.

Novou žhavící hlavu / pod nechte vždy řádně nasáknout e-liquidem před prvním použitím.

5) Plnění

Také nesprávné plnění může způsobit problémy s e-cigaretou, konkrétně s jejím protékáním. Ideálně chceme při plnění otevřít plnící otvor, e-cigaretu naplnit a plnící otvor ihned zavřít. Během potahování totiž v tanku / podu vzniká podtlak a tím, jak e-cigaretu otevřeme, se podtlak vytrácí a čím déle je e-cigareta otevřená, tím větší je šance, že e-liquid bude téci kudy nemá a může se pak dostat i do přívodů vzduchu a skrze ně protéci ven.

Během plnění e-cigaretu otevřeme, dolijeme e-liquid a opět ji uzavřeme.

6) Nabíjení

E-cigaretu je potřeba také správně nabíjet. Nevhodně zvolená nabíječka nebo špatné nabíjení může způsobit vážné problémy nejen naší e-cigaretě.

Při nabíjení e-cigarety, a vlastně jakéhokoli elektronického zařízení, bychom měli dodržovat tři základní pravidla: 1) Nenabíjíme bez dozoru, 2) Nabíjíme originální nabíječkou, případně kvalitní značkovou nabíječkou, která je kompatibilní a 3) Nenabíjíme na hořlavém povrchu.

E-cigaretu nabíjíme pouze kvalitní nabíječkou a ne bez dozoru.

Vaprio Premium
Nahoru

Důležité informace


Zákaz prodeje elektronických cigaret osobám mladším 18 let.

Pro správné fungování webu a analýzu návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb společnosti Google (Analytics, reCaptcha) a od Vás potřebujeme souhlas s jejich využitím. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat (vyvolejte znovu okno přes odkaz "Cookies" v patičce webu).