Jak vyčistit tank?
07.03.2019

Jak vyčistit tank?

Do vašich tanků se může dostat různá špína, která se v nich postupem času usazuje. Jak tanky čistit a užít si tak příjemné vapování?

Elektronická cigareta není tak úplně bezúdržbové zařízení, které byste mohli týdny a měsíce používat, aniž by se to na něm nějak nepodepsalo. Čas od času bude potřeba tank rozebrat a vyčistit. Jak se to dělá a co je k tomu potřeba? To vše si v následujícím článku vysvětlíme.

Jak se tank ušpiní?

Nečistoty mohou být vnitřní a vnější. Mezi ty vnější bude bezpochyby patřit prach, který se do tanků průběžně dostává. Patří sem i všemožné nečistoty z kapes, ve kterých své e-cigarety nosíme. Převážně to jsou drobná vlákna, která se usazují v přívodech vzduchu a dostávají se také do náustku. Tento typ nečistoty je obzvláště nepříjemný, protože se dostává do míst, ze kterých vdechujeme páru a ve kterých proudí vzduch. Rozhodně doporučujeme často a pravidelně čistit náustek a přívody vzduchu.

Nečistoty se však mohou tvořit i uvnitř tanku během samotného používání. Většinou jde o zkaramelizování e-liquidu nebo o příliš opotřebovanou vatu, která se začne rozpadat. V případě zkaramelizovaného e-liquidu dojde většinou ke zbarvení samotné náplně vlivem napálení na spirálku. Spirálka má v takovém případě horší vlastnosti, pomaleji a méně žhaví, často však může tento jev ovlivnit i podání chuti. To už je ovšem většinou spojeno s opotřebovanou vatou, která ztratila své savé schopnosti.

Zařadit sem můžeme také některé e-liquidy, které i po vyvapování, případně vylití, v tanku zanechají znatelnou stopu. Můžete se pokusit takový e-liquid převapovat, ale vyčištění je sázka na jistotu.

Na závěr je pak potřeba počítat i s případem, že tank může být znečištěný od výroby a po vybalení se v něm nacházejí zbytky oleje. V takovém případě je tank na 100% potřeba vyčistit.

Proč tank čistit?

Říká se, že čistota je půl zdraví a něco podobného by mohlo platit i v případě vapování. S čistým tankem si rozhodně užijete lepší vapování než se špinavým. Špinavý tank výrazně ovlivňuje váš požitek z něj. Pokud si chcete užít jen to nejlepší vapování, prvotřídní chuť e-liquidů a skvělé vlastnosti tanků, bude potřeba se o svůj tank starat, odvděčím se vám pak perfektním výkonem.

Jak tank čistit?

Čištění ve vodě

Základní údržba, která by měla být pravidelnou rutinou v případě všech RTA, RDA a RDTA, ale také klasických nízkoodporových tanků. Atomizér stačí rozebrat a jednoduše jej ve vodě opláchnout. Od kousků vaty a vnějších nečistot postačí opláchnutí vlažnou vodou. Tank však můžete ve vodě také vykoupat. Nejprve ho pořádně opláchněte a pak mu dopřejte několikahodinovou horkou koupel, ve které se zbaví běžného zápachu a méně výrazných příchutí.

V případě, že je váš tank od výroby znečištěný olejem, bude potřeba jej rozebrat a na chvíli nechat ve vroucí vodě (ideálně bez těsnících kroužků). Tímto způsobem se zbavíte nejen oleje, ale také zbytků výrazných příchutí, které by se v tanku jinak držely byste se jinak jen těžko zbavovali.

Čištění v propylenglykolu

Dalším způsobem, jak se zbavit přetrvávajících příchutí je koupel v propylenglykolu. Rozebraný tank zalijte čistým PG a nechte jej pár hodin naložený. Poté tank nechte okapat na papírovém ubrousku. Propylenglykol je hlavní nosič chuti v e-liquidech a je tak dobrou volbou pro navázání zbytkových příchutí, kterých se jinak nemůžete zbavit.

Ultrazvuk

Jestliže to s čištěním svého vybavení myslíte vážně, je pro vás určen ultrazvuk. Dokonale čistý a jako nový bude váš tank pouze po ultrazvukové kúře. Běžně se sice využívá pro čištění šperků a drahých kovů, ale čím dál tím populárnější je tato pomůcka i mezi vapery. Používání ultrazvuk není nijak složité, v naší nabídce navíc naleznete ultrazvuk přímo od výrobce Vaporesso, který nabízí tří a osmiminutový program pro ještě snazší používání. Stačí tak rozebrat tank, přilít vodu a zapnout.

Dalším výrazným problémem jsou nečistoty vznikající přímo v tanku samotném. To se týká především atomizérů určených pro motání vlastních spirálek, tedy RTA, RDA a RDTA. Méně častěji se s tímto problémem setkáte i v rámci tanků pro tovární žhavící hlavy, ale v jejich případě je řešení omezeno pouze na vyčištění tanku (viz výše) nebo výměnu žhavící hlavy.

S atomizéry pro vlastní spirálky však máte možnost tyto spirálky nejen vyměnit, ale i vyčistit. Na to se však podíváme v některém z dalších článků, kde si vysvětlíme, jak se spirálky čistí.

Nahoru
Zákaz prodeje elektronických cigaret osobám mladším 18 let. Tato stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využítím.
Rozumím