Výhody a nevýhody elektronických cigaret
15.06.2020

Výhody a nevýhody elektronických cigaret

Existuje mnoho různých názorů o vapování. Možná jste narazili na článek, ve kterém se psalo o zdravotních výhodách elektronických cigaret, a hned následující den jste našli článek, který označoval vapování jako nebezpečné.

Pokud jste v poslední době uvažovali o přechodu na vaping, může to být docela matoucí volba. V tomto článku se budeme věnovat výhodám a nevýhodám elektronických cigaret, abyste získali referenční rámec, na jehož základě se můžete rozhodnout, zda je to pro vás to pravé ořechové.

Výhody vapingu

 1. Bezpečnější než kouření: Zeptejte se institutu Royal College of Physicians. Je to prestižní organizace, zastupující více než 35 000 lékařů po celém světě. Na základě svých rozsáhlých výzkumů institut uvedl, že vaping je o 95% bezpečnější než kouření. Jelikož s vapováním není spojeno žádné spalování, dehet, ani popel, tak přechod z kouření umožňuje uživateli snížit zdravotní rizika spojená s kouřením klasických tabákových cigaret.

 2. Žádný pach kouře: Jednou z největších výhod elektronických cigaret je to, že vy a ani lidé ve vašem okolí nebudou cítit kouř. Vapování může produkovat aroma z použitých příchutí, ale nejde o kouř z tabákových listů! Pro některé lidi je zápach při vapování sotva znatelný. Někdy vám vůni vašeho aroma mnozí v okolí dokonce pochválí. A i když budete používat tabákové příchutě, nepůjde o pach, který typicky doprovází kouření tabákových listů.

 3. Kontrola příjmu nikotinu: vapování vám poskytuje úplnou kontrolu nad dávkováním nikotinu. Náplně jsou k dispozici v různých intenzitách, od těch, které neobsahují nikotin, až po náplně s jeho vysokým obsahem. Můžete se tak jednoduše rozhodnout, kolik nikotinu chcete ve své e-cigaretě. Většina vaperů má tendenci začít s vysokými úrovněmi nikotinu a postupně je snižují nebo jeho obsah eliminují úplně.

 4. Kontrola nad množstvím páry: Další výhodou vapování je kontrola množství páry. Menší zařízení, jako jsou pod systémy, jsou navrženy pro pohodlí a nízké množství páry, zatímco vysocevýkonné zařízení jsou vhodnější pro vytváření velkého množství páry. Úprava výkonu, přívodu vzduchu a typu spirálky vám také umožní jemné doladění tvorby páry. V závislosti na tom, pro jaké zařízení se rozhodnete, může být vaše vapování diskrétní nebo viditelné.

 5. Příchutě pro každého: Pokud jde o příchutě, existují prakticky nekonečné možnosti výběru náplní. Neustále se vytvářejí nové příchutě, takže budete mít vždy možnost zkusit něco nového. Mezi nejoblíbenější náplně patří ty s příchutí ovoce, dezertů, nápojů, různých potravin, mentolu a samozřejmě tabáku.

 6. Okamžité uspokojení: Faktor pohodlí je při vapování vysoký, můžete s ním totiž velmi rychle uspokojit touhu po nikotinu. Ačkoliv složitější e-cigarety mohou vyžadovat počáteční nastavení, mnoho zařízení je připraveno k okamžitému použití. Tak či onak, jakmile je elektronická cigareta připraven, stačí při potahu držet tlačítko (některá zařízení mají dokonce automatickou funkci). Zatímco všechny e-cigarety potřebují nabitou baterii a náplň, průměrné zařízení vás může udržet spokojenými po celý den bez jakékoliv údržby. Je pro vás připraveno vždy, když jej budete potřebovat.

 7. Cenová dostupnost pro každého: Bez ohledu na to, jaký je váš rozpočet, každý si najde vhodnou e-cigaretu. V posledních letech se tento trh rozšířil a konkurence je opravdu bohatá. V každé cenové kategorii existuje široká škála produktů – od jednorázových elektronických cigaret přes sofistikované, a k tomu náplně nejvyšší kvality. Jednorázová e-cigareta se dá pořídit i za 139 Kč.

 8. Nejsou zapotřebí žádné zkušenosti: Ano, existují pokročilejší produkty, ale existuje i mnoho takových, které uspokojí i naprostého začátečníka. Existuje nespočet možností, které nevyžadují předchozí zkušenosti. Zařízení, jako jsou pod systémy a startovací sady, jsou dokonalými příklady. Některé z nich se aktivují pouhým potahem, během kterého začnou automaticky tvořit páru. Pro začátečníky doporučujeme našeho Průvodce výběrem první e-cigarety.

Nevýhody vapingu

 1. Nespočet možností: Existuje téměř neomezený výběr zařízení, e-liquidů a dokonce i více stylů vapování. Zpočátku to může být příliš mnoho informací, zejména ve srovnání s relativní lehkostí výběru značky cigaret a jednoduchým zapálením si. Proto je tak důležité, aby noví vapeři začali se startovacími sadami. Pomoc najdete i v našich specializovaných prodejnách nebo u naší online podpory.

 2. Křivka technologického pokroku: Nejenže je trh přesycen, ale také mnoho zařízení je určených pro zkušené nadšence. Ačkoliv pokročilý hardware není pro začátečníky, velká část informací na internetu se na něj zaměřuje. To vás může vést k tomu, že si pomyslíte, že vaping vyžaduje složité znalosti. To není pravda! Vapování může být velmi jednoduché, přestože to tak nemusí na první pohled vypadat.

 3. Je jen pro mladé?: v závislosti na oblasti, kde žijete, je zákonný věk na koupi e-cigarety buď 18 nebo 21 let. To je požadavek na minimální věk. Všeobecné, populární vnímání vapování naznačuje, že jde o aktivitu mladých lidí. To však není pravda. Dospělí, kteří vapují, zastupují lidi ve všech věkových kategorií od 18 let. Je škoda, že mnozí starší lidé necítí potřebu veřejně propagovat vaping, což by mohlo ostatním velmi pomoci se smrtelnou závislostí na kouření tabákových cigaret.

 4. Kumulativní náklady: Podobně jako jiné výrobky na bázi spotřebního materiálu, vapování vyžaduje opakované nákupy. Bez ohledu na to, jak je vaše zařízení navrženo, e-liquid bude potřeba vždy dokoupit. Cena e-liquidu a množství, v jakém se prodává, se liší. Některé značky jsou drahé, ale je k dispozici i spousta levnějších variant. Jedna lahvička však nevydrží věčně. Rovněž je třeba počítat s výměnou žhavící hlavy, která patří také do spotřebního zboží.

 5. Nikotinové stigma: Nikotin je kvazi lehkou drogou. Je to mírný stimulant, který kuřáka také paradoxně uvolňuje. Ale protože jeho historie je nutně spojena s kouřením - což je vysoce nebezpečný mechanismus jeho dodávání - nikotin má prostě špatné jméno. Mnoho lidí nerozlišuje nikotin od kouření. Pokud se ho rozhodnete používat, možná si budete muset vypěstovat silnou odolnost a naučit se ignorovat některé nepříjemné pohledy a neinformované názory od lidí, kteří rádi soudí druhé. Většina lidí nezná fakta o nikotinu, proto je vhodné vyzbrojit se pravdou.

 6. Nejistá zdravotní rizika: Nejdelší studie o vapování trvala 3,5 roku. Neprokázala žádné negativní účinky na zdraví účastníků. Bohužel ještě neexistuje delší dlouhodobý výzkum. Jelikož je vaping relativně nový fenomén, sotva deset let starý, není možné mít skutečně dlouhodobé údaje. Pokud budete vapovat, riskujete, že se v budoucnu objeví nějaké vážné nebezpečí. Pokud však používáte vaping na to, abyste se zbavili cigaret, můžete si alespoň vydechnout s vědomím, že jste se distancovali od dobře zdokumentovaných nebezpečí kouření.

 7. Strašidelné titulky: Ve zprávách se objevuje mnoho mýtů a pověstí o vapování. Některé z nich mají v sobě kousek pravdy, jiné jsou zcela vymyšlené. Některé titulky mohou být pravdivé, ale jsou to ojedinělé případy, které jsou napsány tak, aby vypadaly jako epidemie. To, co víme, je jisté, a to je fakt, že vaping je pro vás mnohem bezpečnější než kouření.

 8. Vnímáno jako kouření: vapování vypadá jako kouření a oba způsoby mohou poskytnout nikotin těm, kteří ho chtějí. Kromě toho mají ale jen málo společného. Když si zapálíte cigaretu, spalujete sušený tabák a vdechujete kouř, který je plný dehtu a oxidu uhelnatého, které poškozují vaše plíce a kardiovaskulární systém. I když se ukázalo, že páry vdechované při vapování jsou netoxické, vapery lidé často vnímají stejně jako kuřáky, a tedy že otravují okolní vzduch. Většina prostor, kde není dovoleno kouřit, také zakazuje vapování.

Volba je na vás

V tomto bodě byste již měli lépe chápat výhody a nevýhody vapování. Na obou stranách je několik faktů. Pokud se však domníváte, že vapování je alternativou ke kouření, mělo by být zřejmé, že z těchto dvou je to ta lepší volba. Vapování není jediným způsobem boje proti závislosti na cigaretách, ale i všechny ostatní možnosti mají své výhody a nevýhody.

Elektronické cigarety však nemusí být lákavé pro každého. Můžete se rozhodnout, že prostě nejsou pro vás, ale můžete si je také užít natolik, že se už nikdy ke kouření nevrátíte. Ať už si vyberete cokoli, nyní máte střízlivý přehled o výhodách a nevýhodách vapování.

 

Dodatečné informace

Pokud kouříte, tak přestaňte. Za žádných okolností si nemyslete, že elektronická cigareta je bez rizika nebo zdraví prospěšná. Nejprve navštivte svého lékaře a zkuste odbornou pomoc při skoncování se závislostí na tabáku.

Nahoru

Důležité informace


Zákaz prodeje elektronických cigaret osobám mladším 18 let.

Pro správné fungování webu a analýzu návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb společnosti Google (Analytics, reCaptcha) a od Vás potřebujeme souhlas s jejich využitím. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat (vyvolejte znovu okno přes odkaz "Cookies" v patičce webu).