Jak se starat o baterie?
09.03.2019

Jak se starat o baterie?

Používáte ve svém modu vyměnitelné baterie? Víte, na co všechno si dávat pozor a jak se o baterie starat?

Baterie tvoří nedílnou součást vybavení každého vapera. V případě, že používáte mod s integrovanou baterií, řada starostí vám odpadá, o ty vyměnitelné je však potřeba se náležitě starat a dodržovat pár jednoduchých pravidel, která zamezí jakýmkoliv nepříjemnostem.

Stav baterií

Stav baterií, tedy jak vypadají vizuálně, je první věcí, které bychom si měli všímat. Samotné chemické složení baterií je uloženo v mnoha vrstvách z různých materiálů. Díky vnějším obalům nejsou baterie jen hezké a barevné, ale takzvané wrapy poskytují také ochranu proti případným zkratům. Baterie s poškozeným obalem  mohou snadno poškodit mod i způsobit zranění. Náprava je v takovém případě jednoduchá, baterie stačí přebalit novým wrapem.

Stejně jako poškozený obal je potřeba baterie sledovat také kvůli případným promáčknutým kontaktům. Ty nemají za následek pouze špatný kontakt v modu, což v rámci mechanických modů může být už samo o sobě špatné, ale čím více je kontakt promáčknutý, tím větší je pravděpodobnost, že dojde k poškození kovového obalu baterie. V případě promáčknutých kontaktů nezbývá než baterii vyměnit za novou.

Wrapy

Zatímco poškození kovového obalu je potřeba vyřešit výměnou baterie, natržený wrap se dá snadno vyměnit za nový. Postačí vám k tomu nový wrap a fén. Starý natržený wrap jednoduše odstraňte, baterii vložte do nového wrapu a pomocí fénu jej zahřejte, aby se zatáhl kolem baterie. Některé baterie mají pod wrapem u plusového kontaktu uložený izolační kroužek, který je potřeba pod nový wrap také umístit. Po takové výměně bude vaše baterie téměř jako nová.

Stáří baterií

Tím, jak baterie stárnou, se nepoškozuje pouze obal, ale také s nimi již nedosáhnete takových výsledků, jako když byly nové. Nevydrží vaše rok stará baterie stejně dlouho jako když byla zcela nová? Baterie totiž časem a používáním stárnou a ztrácí kapacitu. Čím více jsou baterie namáhány, tím rychleji se opotřebují. Časté a intenzivní nabíjení a vybíjení baterie více opotřebovává.

Jestliže používáte vysoké výkony a baterie nabíjíte 2A, mnohem rychleji je opotřebujete, než kdybyste používali nižší výkony pro potahování pusa-plíce a baterie nabíjeli 1A. V případě vysoké zátěže baterií (vybíjení / nabíjení), je možné snížit životnost vaší baterii na pouhých pár měsíců.

Nabíjení v modech a nabíječkách

Pokud je řeč o nabíjení, je potřeba zmínit dva způsoby, kterými lze své baterie nabíjet. Předně je tu nabíjení přímo v modu. To však bývá obecně považováno za nepříliš ideální. Ne všechny mody totiž podporují takzvané vyvážené nabíjení, kdy v případě více nabíjený baterií skončí všechny stejně nabité. V poslední době však i tato funkce začíná být standardem.

Další nevýhodou modů bývá různorodá rychlost nabíjení, která se může pohybovat od 0,5A až ke 2A. I přes to, že mody jsou vybaveny potřebnými ochranami proti přebití a zkratu, nejsou vyrobeny z nehořlavých materiálů, jako některé externí nabíječky.

Právě externí nabíječky jsou preferovaným a bezpečnějším způsobem nabíjení. Účinnější ochranné funkce, nehořlavý materiál, podpora rozmanitých typů baterií a mnohdy inteligentní nabíjení umožňující nabíječce volbu ideálního režimu pro nabíjení vložených baterií. Další výhoda nastává v případě, že máte více sad baterií, které v modu střídáte. Zatímco dvě nabíjíte, další dvě můžete v klidu používat.

Na co si dávat pozor při nabíjení?

Také nabíjení baterií (a v podstatě všech elektronických zařízení) se řídí určitými pravidly, které je nutné dodržovat pro bezpečí své, svého okolí i majetku. Předně nenabíjíme baterie bez dozoru. I přes všechny potřebné ochrany a zabezpečení není zaručeno, že nemůže dojít ke zkratu nebo k jinému poškození v nabíječce (zvláště pokud je poškozená už sama baterie), což většinou vyústí v explozi nebo požár baterie. Vždy je tak potřeba mít nabíjené baterie pod dohledem. Nikdy tak neodcházejte během nabíjení z domu / bytu, nebo baterie nenabíjejte přes noc.

K tomu se také pojí umístění nabíječky, kterou je potřeba během nabíjení položit na nehořlavý povrch. Rozhodně nedoporučujeme nabíječky a nabíjené baterie pokládat na měkké povrchy jako pohovky, postele nebo polštáře, stejně jako vysoce hořlavé materiály jako papír apod. To může mít v případě nehody tragické následky. V neposlední řadě je také potřeba zdůraznit, že baterie je nutné po nabití z nabíječky okamžitě vyndat.

Jak přepravovat baterie?

Cestujete s bateriemi? Nebo máte jen více sad, které v průběhu dne měníte? V každém případě je baterie potřeba řádně přepravovat. K tomu slouží obaly, ať už plastové nebo silikonové, do kterých snadno uskladníte jednu a více baterií. Tím zamezíte bateriím, aby přišly do kontaktu s kovovými předměty. V případě, že byste nosili svou baterii v kapse spolu s klíči nebo mincemi, snadno by došlo ke zkratu a následné explozi.

  • 3 varianty

Efest pouzdro pro baterie 18650 - V2

Skladem

Co když baterie doslouží?

Už vám baterie nevydrží nebo je poškozená a koupili jste si novou? Nevíte, co udělat s těmi starými? Baterií je potřeba se zbavovat podle řádných pravidel v příslušných sběrných dvorech a kontejnerech. Využít můžete také speciálních sběrných boxů na našich prodejnách. Baterie nepatří směsného odpadu.

O baterie je potřeba se pečlivě starat, pouze poté se vám odvděčí dobrou prací a můžete si je vy klidu a bezpečí užít v jakémkoliv modu.

Nahoru
Zákaz prodeje elektronických cigaret osobám mladším 18 let. Tato stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využítím.
Rozumím