Režim výkonu a napětí
01.09.2018

Režim výkonu a napětí

Vše, co potřebujete vědět o napětí, výkonu a příslušných režimech v elektronických cigaretách.

Pro pochopení základních nastavitelných režimů elektronických cigaret, je potřeba se podívat o pár let do minulosti, kdy nebyly e-cigarety vybaveny složitými obvody a čipy. Tehdy vládly takzvané neregulovatelné MODy.

Jednalo se v podstatě o mechanické MODy, jejichž výstupní napětí záviselo výhradně na baterii, kterou jste do nich dali. Všechny baterie používané v elektronických cigaretách mají v plně nabitém stavu maximální výstupní napětí 4,2V. A tím, jak se baterie vybíjí, klesá i její napětí. To je taky důvod, proč mechanické MODy nejlépe fungují s plně nabitou baterií a po nějaké době používání už tolik nežhaví a tvorba páry tak bohatá.

Příchod regulovatelných MODů umožnil používání konstantního napětí, respektive nastavitelného napětí, kdy jste si na své baterii nastavili přesně takové napětí, jaké jste chtěli a baterie vám jej udržovala. Další výhodou byla možnost nastavit i více než 4,2V a dosáhnout tak daleko větší produkce páry, aniž by bylo potřeba nějak výrazně snižovat odpor spirálky.

Dnes se nejběžněji setkáte s režimem výkonu a občas také s režimem napětí. Nově je řada zařízení vybavena i takzvaným Bypass režimem.

Režim napětí (VV)

Dříve byl tento režim součástí všech regulovatelných zařízení, až později ho vystřídal režim výkonu. Jednoduché nastavení napětí však nebylo doménou pouze MODů, ale objevovalo se také u eGo baterií, kde výrazně zlepšilo požitek z vapování.

Baterie elektronických cigaret mají v plně nabitém stavu výstupní napětí 4,2V, u mnoha eGo baterií však bylo omezeno na 3,3V. To ve spojení s vyššími odpory atomizérů a spirálek znamenalo pomalé žhavení a neuspokojivou tvorbu páry, případně téměř žádný hit. Možnost si toto výstupní napětí zvýšit, někdy dokonce nad rámec 4,2V,  výrazně zlepšilo všechny aspekty používání elektronických cigaret. Ideální nastavení pro běžné, ne nízkoodporové, spirálky se pohybuje někde kolem 3,8V-4,0V, jasně je tak vidět, že 3,3V nebylo zrovna dostatečné napětí.

Režim výkonu (VW)

V současnosti zřejmě nejpoužívanější režim napříč všemi výrobci a modely. Slouží k nastavení výkonu, tedy wattů. Nejběžněji se objevují 50W, nebo 75W zařízení, výjimkou ale samozřejmě nejsou ani 100W, 200W a dokonce i výkonnější MODy, které jsou schopny zvládat extrémně nízké odpory.

Jaký je vlastně rozdíl mezi nastavení napětí (VV) a nastavením výkonu (VW)? V podstatě žádný. Ačkoliv se jedná o rozdílné veličiny, obě ve výsledku dělají to samé. Při vyšším nastavení se spirálka rychle a více žhaví, produkuje více páry, spotřebovává více e-liquidu a rychleji napaluje vatu uvnitř žhavící hlavy.

Jediný rozdíl můžeme vidět například při střídání žhavících spirálek s různými odpory. Jestliže budeme používat VV, nastavíme napětí 4,0V pro odpor 1,5Ω, který následně vyměníme za jiný, například 0,5Ω, stále máme nastaveno 4,0V a spirálka bude žhavit v podstatě stejně dobře, protože výstupní výkon se podle nastaveného napětí přizpůsobí (samozřejmě za předpokladu, že máme dostatečně výkonnou baterii).

Zatímco používáme-li režim výkonu a pro odpor 1,5Ω nastavíme 10,5W (což zhruba odpovídá 4,0V), spirálku posléze vyměníme za jinou s odporem 0,5Ω, nastavený výkon 10,5W bude odpovídat výstupnímu napětí 2,3V. Musíme tak výkon výrazně zvýšit, abychom dosáhli požadovaného efektu a dostatečného žhavení, konkrétně na 32W.

Již hotové žhavící hlavy mají v naprosté většině případů na svém kovovém těle vygravírovaný doporučený výkon. Ten je potřeba dodržovat. Často se jedná o široké rozpětí, jehož minimální a maximální hodnoty zachází do extrému, a proto je nejlepší se držet zhruba někde uprostřed.

Bypass režim

Nejjednodušší režim ze všech. Nevyžaduje po vás žádná nastavení, stačí na něj přepnout a můžete vapovat. Pracuje na principu přímého výstupního napětí. Funguje tak na principu mechanického MODu, ale stále se můžete spolehnout na chytré ochrany proti podbití, zkratu atd.

Jak už jsme napsali, baterie v plně nabitém stavu má výstupní napětí 4,2V. A přesně takové napětí budete dostávat v případě, že máte plně nabitou baterii a používáte Bypass režim. Tím, jak se baterie vybíjí, klesá i její výstupní napětí. MODy pak mají ochranu proti příliš nízkému napětí a kolem 3,3V tak přestanou žhavit, aby se baterie nepodbila a neničila se. Zjednodušeně řečeno tak platí, že čím více je baterie nabitá, tím větší výstupní napětí má, tím více žhaví spirálku a tím více produkuje páry.

Závěrem

Samozřejmě existují ještě další aspekty, které je potřeba brát v potaz. Dnes je to hlavně materiál spirálek. Například nerezová ocel vyžaduje nižší výstupní napětí. Zatímco tak s kanthalovou spirálkou potřebujete například 4,0V, s nerezovou stejného efektu dosáhnete už při 3,6V.

Svůj vliv na žhavení a celkově vapování má také typ drátu. Už se nepoužívají spirálky pouze z jednoduchého drátu, ale čím dál častěji se používají takzvané clapton a twisted spirálky a jejich různé variace. Poměrně běžné jsou dnes i spirálky zapuštěné v keramice. Všechny tyto varianty pak potřebují vyšší napětí, než bylo dříve zvykem. Zatímco u jednoduchých drátů mohly být ideální 4,0V, u nových verzí spirálek zapuštěných v keramice, nebo clapton drátů, se může výstupní napětí pohybovat od 4,5V výše.

Nahoru

Důležité informace


Zákaz prodeje elektronických cigaret osobám mladším 18 let.

Pro správné fungování webu a analýzu návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb společnosti Google (Analytics, reCaptcha) a od Vás potřebujeme souhlas s jejich využitím. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat (vyvolejte znovu okno přes odkaz "Cookies" v patičce webu).