Teplotní režimy
05.11.2018

Teplotní režimy

Jak je to s teplotními režimy, jejich používáním a výhodami?

Zatím poslední přírůstek v rámci režimů pro elektronické cigarety. Princip teplotního režimu je ve své podstatě jednoduchý. Jestliže žhavíte spirálku na klasický výkon, její teplota bude neustále stoupat, dokud nezapracuje ochrana v zařízení, nebo dokud si nepřepálíte vatu. U teplotního režimu si nastavíte teplotu, kterou spirálka nepřesáhne a bude ji pouze udržovat.

Některé mody umožňují si nastavit kromě teploty také výkon (jiné ho dodávají automaticky), ten pak určuje to, jak rychle nastavené teploty dosáhnete. Jestliže si nastavíte menší výkon, bude trvat dlouho, než se dostanete k požadované teplotě. To také ovlivní, jakým způsobem budete z tanku potahovat. Bude potřeba udělat delší potah, než dosáhnete požadovaného hitu. S vyšším výkonem dosáhnete požadovaného hitu mnohem rychleji, bude tak stačit kratší a prudší potah.

Výhody

Výhodou teplotního režimu je také to, že jakmile dosáhnete nastavené teploty, už není potřeba dodávat tak vysoký výkon, jaký jste si nastavili, případně jaký e-cigareta sama dodávala. Pro udržení požadované teploty bude stačit výrazně nižší výkon. V teplotním režimu tak šetříte baterii. Další výhodou je také to, že v případě, že je vata se spirálkou nedostatečně nasáknutá e-liquidem, nespálíte ji, výkon se automaticky přizpůsobí tak, aby se přepálení zabránilo.

Používání

Při používání žhavících hlav vhodných pro teplotní režim je důležitá jejich instalace. Hlavy je potřeba na mod šroubovat pouze v pokojové teplotě. Jakmile tank se žhavící hlavou na mod našroubujete, obvykle se vám na displeji zobrazí upozornění „New Coil, Same Coil“. Zařízení se vás ptá, zdali se jedná o novou žhavící hlavu, nebo hlavu, kterou jste již měli na modu našroubovanou.

Jedná se o důležitý krok, díky němuž si zařízení přečte a často rovnou i uloží základní odpor žhavící spirálky, podle kterého pak reguluje teplotu. Celá řada zařízení přečtený odpor ihned automaticky uloží, ale některé mody (například od Joyetech), vyžadují manuální uzamknutí odporu.

Součástí většiny modů jsou tři základní teplotní režimy.

Niklový

První z teplotních režimů je pro niklové žhavící spirálky, konkrétně pro čistý nikl Ni200. Setkat se můžete také s Ni80 (Nichrome) a dalšími, ty však nejsou vhodné pro tento teplotní režim. Ni200 žhavící hlavy mají často modré těsnící kroužky, ovšem ne každý výrobce se tímto řídí, proto je potřeba si vždy ověřit, zdali se skutečně jedná o Ni200 hlavu.

Niklové žhavící hlavy je nutné používat pouze v niklovém teplotním režimu! Nikdy by se neměly používat na režim výkonu.

Titanový

Další z velmi běžných teplotních režimů, který najdete v podstatě v jakémkoliv modu, je režim pro titanové spirálky. Opět je potřeba titanové spirálky používat pouze v tomto režimu a ne na výkon. Obecně jsou titanové žhavící hlavy méně běžné, nejsou tak dostupné pro všechny tanky. Vždy je samozřejmě možnost si pořídit titanový drát a namotat si vlastní spirálku.

Nerezový

V poslední době velmi populární materiál pro žhavící spirálky má nespornou výhodu v tom, že je možné ho použít jak pro klasický režim výkonu, tak pro teplotní režim. Na rozdíl od ostatních drátů se nerez vyskytuje ve více variantách, vybírat tak můžete mezi 304, 316, 316L, 317L, 321 a 430.

Nejběžněji se používá verze 316 a 316L. Ostatní je samozřejmě také možné použít, ale už je potřeba si manuálně nastavit TCR, tedy teplotní koeficient odporu.

TCR

Režim TCR, tedy teplotní koeficient odporu, není nic jiného, než manuální nastavení pro určitý typ drátu, který budete ve svém tanku používat. Pro výše zmíněné typy – nikl, titan a nerez – jsou už v e-cigaretách hodnoty nastaveny, existuje však velké množství drátů vhodných pro teplotní režim, a není možné, aby byly všechny v e-cigaretě přednastaveny. Proto výrobci nabízejí možnost nastavení TCR, kdy si sami přesně vyberete hodnoty odpovídající drátu, který chcete použít.

 

Správně nastavený teplotní režim dokáže kromě praktických výhod jako ušetření baterie a zabránění spálení vaty, také zcela změnit požitek z vapování.

Nahoru
Zákaz prodeje elektronických cigaret osobám mladším 18 let. Tato stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využítím.
Rozumím