Nikotinové soli

Nikotinové soli

Pojem nikotinová sůl se v posledním roce skloňuje čím dál tím častěji a také k nám se už tento nový typ e-liquidu postupně dostává. Co to ale nikotinová sůl je, jaké jsou její výhody, nevýhody a pro koho je určená?

Pojem nikotinová sůl se v posledním roce skloňuje čím dál tím častěji a také k nám se už tento nový typ e-liquidu postupně dostává. Co to ale nikotinová sůl je, jaké jsou její výhody, nevýhody a pro koho je určená? Tak na tyto a další otázky se vám v následujícím článku pokusíme dát odpověď. Nejprve je však potřeba si vysvětlit rozdíl mezi běžným e-liquidem a tím s nikotinovou solí.

Freebase nikotin

Klasické náplně do elektronických cigaret, jako jsou například Frutie, Dreamix nebo Barly, obsahují čistý nikotin farmaceutické kvality, jenž se také nazývá "freebase" nikotin. Tento typ nikotinu se běžně objevuje v klasických cigaretách, do kterých jej začali výrobci přidávat v 60. letech namísto přírodního nikotinu po menší úpravě chemického vzorce přidáním amoniaku. "Freebase" nikotin tak nabízí mnohem lepší vlastnosti a kuřákům dodává výraznější a rychlejší uspokojení než je tomu u jeho přírodní varianty – nikotinových solí.

Přestože jsou nikotinové soli stálou a přírodně dostupnou formou nikotinu v tabákových listech, jejich vstřebávání v organismu je oproti "freebase" nikotinu neefektivní, pomalé a neuspokojivé. V současné době obsahují všechny cigarety 100% "freebase" nikotin, jehož vstřebávání je ve všech ohledech efektivnější, snadněji se dostává k příslušným receptorům a uspokojí nás aktivací procesu vypuštění dopaminu.

Nástup nikotinových solí

Proč tedy nikotinové soli získávají na popularitě? Tradiční vapování je sice podobné kouření, ale není to úplně to samé jako si zapálit cigaretu. Jednak to není stejné pocitově a jednak množství nikotinu, které se dostává do těla, je výrazně nižší než u klasických cigaret. Přestože jsou e-liquidy k dostání v různých silách nikotinu (v Evropě ne více než 20mg), je pro mnohé takto vysoké koncentrace nemožné používat. To je způsobeno kyselostí "freebase" nikotinu, která má za následek ten nepříjemný, škrábavý a kašel vyvolávající pocit v krku. Lidé potřebující velké množství nikotinu tak musí používat výrazně vyšší odpory spirálek pro lepší snášení takových koncentrací, nebo musí snížit sílu nikotinu, což bude mít za následek mnohem častější vapování pro jeho adekvátní doplnění.

Nikotinové soli jsou však v tomto ohledu mnohem lepší. Společnost PAX (výrobce pod systémů JUUL) dokázala tento přírodní typ nikotinu upravit tak, aby se požitek při jeho konzumaci vyrovnal klasickým cigaretám. Náplně do elektronických cigaret s nikotinovou solí mají v EU maximální koncetraci 20mg, ve světě však i 50mg. Zatímco s běžným e-liquidem by takovou sílu nikotinu nešlo snést, s nikotinovými solemi to není problém. Při potahu z 20mg nikotinové soli se pocit v krku rovná běžnému e-liquidu o síle 3-6mg. Lidem tak nedělá sebemenší problém vdechovat velké množství nikotinu a uspokojit tak své potřeby.

Jak se sůl používá

Tím se také, oproti běžným e-liquidům, mění používání nikotinových solí. Vzhledem k tomu, že vstřebávání nikotinu u klasických náplní není tak rychlé a efektitvní, člověk neustále potahuje, aby do sebe dostal potřebné množství nikotinu. Při použití nikotinových solí je vstřebání nikotinu rychlejší a několikanásobně efektivnější. Ve výsledku není potřeba tak často potahovat z e-cigarety, už jeden potah s nikotinovou solí vynahradí hned několik potahů s běžným e-liquidem. Ve spojení s nikotinovými solemi jsou tak elektronické cigarety mnohem podobnější tabákovým cigaretám a jsou schopny dodat v podstatě stejné uspojení.

Nikotinovou sůl není ideální používat ve všech typech e-cigaret a atomizérů. Vzhledem k většímu množství vstřebaného nikotnu a k vyšším koncentracím, nejsou nikotinové soli zrovna dobrou volbou pro mnohé nízkoodporové atomizéry a s tím spojené vysoké výkony. Perfektně se však naopak hodí pro méně výkonné elektronické cigarety a především pod systémy. Protože není potřeba s nikotinovou solí tak často potahovat, i malé zařízení s baterií o nižší kapacitě vydrží mnohem déle než s běžným e-liquidem.

Výhody nikotinových solí

Nikotinová sůl určitě nebude pro každého, ale jistě si najde mnoho příznivců. Na závěr si pojďme si shrnout její výhody:

  • Efektivnější vstřebávání nikotinu – jeden potah s nikotinovou solí vydá hned za několik potahů s běžným e-liquidem.
  • Nevýrazné škrábání v krku, člověk si tak bez problému potaháne z náplní o vyšší koncentraci.
  • Pocitově podobné klasickým cigaretám.
  • Ideální pro přechod z klasických cigaret na elektronické. Skvělá volba pro kuřáky.
  • Menší spotřeba náplní. Pokud vás trápí ekonomická stránka vapování, nikotinová sůl by vám v téhle otázce mohla pomoci.
  • Hodí se do malých e-cigaret a pod systémů, se kterými i přes menší kapacitu baterie vydržíte po celý den.
Nahoru
Zákaz prodeje elektronických cigaret osobám mladším 18 let. Tato stránka používá cookies. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využítím.
Rozumím