Proč moje e-cigareta chutná spáleně?
22.11.2022

Proč moje e-cigareta chutná spáleně?

Potah na sucho, spálená vata a hnusná chuť při vapování. Chutná Vaše e-cigareta spáleně? Tady se dozvíte proč.

Tohle zná snad každý vaper. Chcete si potáhnout, vychutnat si svůj báječný e-liquid a místo výrazných ovocných nebo koláčových tónů hnusná chuť spálené vaty. Právě jste si potáhli takzvaně na sucho. Ale proč?

Příčin potahu na sucho může být hned několik, ale pokaždé to není dobré znamení a velmi pravděpodobně Vás bude čekat výměna žhavící hlavy / podu.

1) Bez náplně

Bez naplněné e-cigarety se samozřejmě špatně vapuje a v případě, že je Vás pod / tank prázdný, rozžhavená spirálka začne místo odpařování e-liquidu pálit vatu uvnitř hlavy. To je snad nejhorší možná situace a obvykle bývá žhavící hlava na odpis. Pokud svou e-cigaretu poté naplníte a bude chutnat zvláštně, napáleně a nebudete cítit výraznou chuť e-liquidu, je bohužel nutné hlavu / pod vyměnit.

2) Málo náplně

Abyste si potáhli na sucho, nemusí být e-cigareta úplně prázdná. V každé žhavící hlavě jsou otvory, ve kterých je vidět organická vata, která nasává e-liquid. V případě, že hladina e-liquidu je na úrovni těchto otvorů nebo dokonce pod jejich úrovní, je nejvyšší čas doplnit e-liquid.

Pokud se Vám však doplňovat ještě nechce, nemůžete nebo chcete stávající náplň zcela dovapovat, nezbývá než jen doporučit, abyste e-cigaretu nakláněli tak, aby se e-liquid dostal do výše zmíněných otvorů a vata se řádně nasákla a abyste mezi potahy dělali delší pauzy.

3) Rychlé vapování

Ano, s rychlostí, s jakou potahujete ze své e-cigarety, se můžete také provapovat až k suchému potahu. Princip e-cigarety je jednoduchý. Ve žhavící hlavě je spirálka obalená vatou, která je nasáklá e-liquidem. Spirálka se rozžhaví a z vaty odpaří náplň. Suchá vata opět nasákne e-liquidem z nádržky v podu / tanku. Takový je koloběh vapování.

Co se ale stane, pokud vapujete příliš rychle a náplň z vaty odpařujete rychleji, než se do ní znovu dostává? Pak Vás čeká nemilé překvapení v podobě potahu na sucho. A pod / tank můžete mít naplněný až po okraj.

4) Hustý e-liquid

Věděli jste, že e-liquid se kromě samotné příchutě skládá ze dvou hlavních složek – rostlinného glycerolu (VG) a propylenglykolu (PG)? Právě tyto dvě složky kromě jiného určují, jak hustý bude výsledný e-liquid. Více VG znamená hustější, více PG zase řidší. A právě hustota e-liquidu může během vapování dělat problémy a dokonce i může způsobit potah na sucho.

Žhavící hlavy mají otvory, kterými se náplň dostává k vatě a ke spirálce. Různé hlavy mají různě velké otvory. Pokud máte e-cigaretu s menšími otvory ve žhavící hlavě (obecně pokud máte méně výkonnou e-cigaretu), tak příliš hustý e-liquid pro Vás nebude vhodný. Vata by se pomalu a špatně nasákla a vy byste se jen trápili. Pokud si tak nejste jistí, jaký e-liquid zvolit, nechte si raději poradit.

5) Řídký e-liquid

Nejen hustý, ale také řídký e-liquid může způsobit napálení vaty. Pokud má náplň větší poměr PG a je tak příliš řídká, do vaty se sice nasákne snadno, ale spirálka se stejně snadno takovou náplní propálí až vatě a kromě nepříjemně teplé páry ucítíte v ústech také připečenou vatu.

A co tedy dělat se spálenou vatu ve žhavící hlavě? Většinou to bohužel znamená výměnu hlavy za novou. Vata už byla napálená, integrita porušena, vata bude špatně nasávat e-liquid a spálená chuť už zůstane nebo se brzy vrátí.

Pokud došlo pouze k lehkému napálení a potah na sucho nebyl nijak výrazný, pak je možné, že po dalším naplnění tanku nebo pokud necháte svou e-cigaretu chvíli odpočinout, se vše vrátí do normálu a vy si budete i nadále užívat svůj skvělý e-liquid. Pokud by se však napálená chuť vrátila, neváhejte a hlavu vyměňte.

Nahoru

Důležité informace


Zákaz prodeje elektronických cigaret osobám mladším 18 let.

Pro správné fungování webu a analýzu návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb společnosti Google (Analytics, reCaptcha) a od Vás potřebujeme souhlas s jejich využitím. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat (vyvolejte znovu okno přes odkaz "Cookies" v patičce webu).