Konec falešných obav z používání elektronických cigaret
06.03.2020

Konec falešných obav z používání elektronických cigaret

Public Health England nadále radí, aby kuřáci přešli na elektronické cigarety, které jim pomohou přestat kouřit, nekuřáci by ale s vapováním začínat neměli.

Před několika dny byla institutem Public Health England (PHE) zveřejněna šestá nezávislá zpráva o e-cigaretách. Vědci z Kings College London informují o nových doporučeních PHE o elektronických cigaretách společně se zprávou NHS o dopadech na duševní zdraví.

Zpráva poskytuje nové informace o používání e-cigaret mezi mladými lidmi a dospělými a o vnímání škodlivosti vapování ze strany veřejnosti. Podrobně zkoumá i dopady používání elektronické cigarety u lidí s duševním onemocněním a u těhotných žen.

Současná úroveň používání elektronických cigaret dospělými a mladými lidmi zůstala od poslední zprávy stejná. Obavy však vyvolává rostoucí počet kuřáků, kteří se domnívají, že vaping je škodlivější než kouření. To není v souladu s odbornými posudky z Velké Británie a USA, které dospěly k závěru, že používání regulovaných elektronických cigaret je mnohem méně škodlivé než kouření.

Public Health England nadále radí, aby kuřáci přešli na elektronické cigarety, které jim pomohou přestat kouřit, ale nekuřáci by s vapováním začínat neměli.

Elektronické cigarety jsou mnohem méně škodlivé než tabák, ale nejsou zcela bezpečné. Obsahují výrazně méně škodlivých chemikálií, které způsobují nemoci související s kouřením, ale dlouhodobý vliv používání elektronických cigaret zůstane ještě nějakou dobu neznámý.

Mylné přesvědčení, že elektronické cigarety jsou škodlivější než kouření, se mezi kuřáky v Británii prudce rozšířilo po propuknutí plicních onemocnění v USA na podzim 2019. Americké úřady nyní potvrdily, že primární příčinou byl acetát vitamínu E, zahušťovadlo přidáváno k výrobkům z konopí. Tato látka je v rámci EU v nikotinových výrobcích pro vapování zakázána.

Ve zprávě se uvádí, že je třeba neustále monitorovat vnímání veřejnosti. Vědci se obávají, že kuřáky od odvykání kouření pomocí e-cigaret odrazují obavy z jejich bezpečnosti, což v konečném důsledku bude stát životy. Zpráva také varuje, že zákaz ochucených náplní by mohl některé kuřáky od přechodu na elektronické cigarety zcela odradit.

Kuřáci by měli být nadále povzbuzováni k tomu, aby vyzkoušeli regulované elektronické cigarety, spolu s dalšími pomůckami na odvykání s kouřením a podporou správných návyků, aby se tak zvýšily jejich šance na úspěch.

Zpráva doporučuje:

• pro ochranu mladých lidí je třeba lépe prosazovat prokázání věku při prodeji elektronických cigaret

• zdravotničtí pracovníci by měli využívat rady o používání elektronických cigaret během těhotenství

• je zapotřebí další výzkum zaměřený na vapování u lidí s duševními chorobami a u těhotných žen

• je třeba více zkoumat preference příchutí e-cigaret mezi mladými lidmi

Profesor John Newton, ředitel oddělení Zlepšování zdraví pro PHE, správu komentoval takto:

Je znepokojující vidět, nakolik propuknutí onemocnění plic v USA ovlivnilo názory kuřáků na elektronické cigarety zde ve Velké Británii. Obavy z bezpečnosti mohou mnoho kuřáků odradit od přechodu na e-cigarety, což je ponechá na cestě špatného zdraví a předčasného úmrtí v důsledku kouření. Americké úřady potvrdily, že primární příčinou propuknutí onemocnění v USA byl acetát vitamínu E, zahušťovadlo přidávané do e-liquidů na konopné bázi. Tato látka je v nikotinových výrobcích, regulovaných Spojeným královstvím zakázána.

E-cigarety jsou mnohem méně škodlivé než kouření, které v Anglii způsobuje 220 předčasných úmrtí denně. Naší radou zůstává, že pro každého, kdo kouří tabák, je nejdůležitější přestat kouřit úplně a elektronické cigarety mohou být účinným způsobem, jak s tím kuřákovi pomoci.

Naše nové rady v oblasti duševního zdraví, týkající se vapování, jsou důležitým krokem vpřed v tom, aby se zdravotnickým pracovníkům umožnilo důvěrněji mluvit se svými pacienty o výhodách používání elektronických cigaret pro odvykání kouření. Tato rada je dalším krokem k celkovému cíli nekuřácké generace.

Hlavní lékař profesor Chris Whitty řekl:

To nejlepší, co kuřák může udělat pro své zdraví, je přestat kouřit úplně. Elektronické cigarety mohou pomoci některým lidem přestat kouřit a jsou bezpečnější alternativou.

Tato zpráva je dalším vítaným příspěvkem k budování důkazů týkajících se důležité oblasti veřejné politiky a vyzdvihuje výzvu maximalizace příležitostí, které e-cigarety představují při řízení rizik spojených s nikotinem.

Profesorka Ann McNeill, profesorka závislosti na tabáku na King ´s College London a hlavní autorka zprávy, uvedla:

Pro kuřáky je v současnosti velmi obtížné porozumět mnohým protichůdným zprávám o dopadech vapování a kouření. V naší zprávě uvádíme důkazy, které naznačují, že v Anglii vaping neoslabil pokles kouření u dospělých a v případě mládeže se vaping týká hlavně těch, kteří již kouřili cigarety. Musíme však zůstat ostražití a zajistit, aby produkty pro vapování spolu s běžnými cigaretami nebyly pro mladé lidi snadno dostupné.

PHE si objednalo úplné přezkoumání důkazů o bezpečnosti elektronických cigaret, které bude zveřejněno v roce 2022. King ´s College London bude na provedení tohoto přezkumu spolupracovat s mnoha výzkumníky z Velké Británie a USA, včetně některých, kteří přispěli do Zprávy o elektronických cigaretách z roku 2018.

Deborah Arnott, výkonná ředitelka Action on Smoking and Health (ASH), řekla:

V Anglii je více než 6 milionů kuřáků a kouření je stále hlavní příčinou předčasné smrti a nemocí, zejména mezi těmi nejvíce znevýhodněnými v naší společnosti. Pokud chceme dosáhnout vizi vlády, a to společnost bez kouře do roku 2030, je nezbytné pomoci přestat kuřákům s kouřením a vapování musí také sehrát roli. Vapování už pomohlo přestat kouřit tisícům kuřáků. Mohli to však být další tisíce kuřáků, pokud by nebyly oklamáni přetrvávajícími, zhoršujícími se a nepřesnými přesvědčeními veřejnosti o vapování. Kuřáci by měli být dnešní oficiální a podrobnou zprávou zklidnění, zpráva totiž ukazuje, že britská nařízení o elektronických cigaretách jsou účinné a vapování zůstává bezpečnější alternativou ke kouření. Naléhám na kuřáky, aby měli důvěru v náš regulační systém a nenechali se odradit znepokojující titulky o riziku vapování, které nejsou podloženy důkazy.

George Butterworth, vedoucí oddělení pro výzkum rakoviny ve Spojeném království, uvedl:

E-cigarety jsou relativně nový produkt, nejsou bez rizika a jejich dlouhodobý dopad ještě neznáme. Proto důrazně odrazujeme nekuřáky, aby je používali. Dosavadní výzkum však ukazuje, že vapování je méně škodlivé než kouření tabáku a může lidem pomoci přestat kouřit. Tato zpráva poskytuje kuřákům další ujištění o relativní škodlivosti elektronických cigaret ve srovnání s tabákem a také ukazuje, že ve Spojeném království nedochází k nárůstu vapování nekuřáky a dětmi, což je dobrá zpráva.

Zdroj: Public Health England

Nahoru

Důležité informace


Zákaz prodeje elektronických cigaret osobám mladším 18 let.

Pro správné fungování webu a analýzu návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb společnosti Google (Analytics, reCaptcha) a od Vás potřebujeme souhlas s jejich využitím. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat (vyvolejte znovu okno přes odkaz "Cookies" v patičce webu).